preloader
Agata Nowosielska
     

Aktualności

Galeria M2 zaprasza na wystawę

Agaty Nowosielskiej 

„Squeeze”

kuratorka Matylda Prus
wernisaż 21.09.2024 (sobota) w godzinach 18-21

26.09-29.09.2024 (czwartek-niedziela)
wystawa w ramach FRINGE Warszawa
otwarta w godzinach 11-19

pierwsze oprowadzanie artystki: 28.09.2024 (sobota) o godzinie 15

1.10-5.10.2024 (od wtorku do soboty)
wystawa w godzinach 13-18

miejsce wystawy:
emi_art_warsaw
ul. Emilii Plater 14
(4. piętro, wejście z bramy)

projekt zaproszenia (z wykorzystaniem fragmentu obrazu Agaty Nowosielskiej "Motylek" 2024) Aneta Zdziech



Agata Nowosielska / Squeeze

„Squeeze” to opowieść o presji perfekcyjnego wyglądu i wynikającym z niej poczuciu dyskomfortu i braku samoakceptacji.

O ciałach niedopasowanych i niepasujących – do wzorców, oczekiwań, a nawet do ubrań. Ciałach spętanych, wciśniętych w garsonki przypominające fasady nowoczesnych budynków, w marynarki i garnitury będące współczesnymi zbrojami. Splątane, zaciskające się w pętlę, krawaty symbolicznie kogoś „duszą”, eleganckie pantofelki uwierają. Twarze tracą autentyczność, zmieniają się w maski, „mocują się same ze sobą”, jak na tytułowym obrazie „Squeeze”, gdzie twarz, którą wykrzywia grymas, pomimo makijażu, zlewa się z ręką, tworząc abiektalną magmę. To metafora iluzji zewnętrznego wyglądu, a raczej ułudy konwencji i mody, stylizacji. To mocowanie się z własną psychiką. – opowiada Agata Nowosielska. – Deformuję obserwowaną rzeczywistość, tworzę absurdalny gabinet osobliwości, w którym groteskowe tytuły obrazów sugerują znaczenia i historie związane z ludźmi i ich ciałami.

Moje malarstwo opowiada w sensie metaforycznym o uwikłaniach, pułapkach i opresjach ludzkich. Bliskie jest mi patrzenie na świat, jak to czyni John Stezaker w swoich kolażach, bliska jest mi Dana Schutz z jej wymiotującą emocjami postacią, bliska Vivian Greven ukazująca ciała-posągi w intymnym przybliżeniu.

 


 

Wystawa „Czułe historie” to cykl najnowszych prac malarskich Agaty Nowosielskiej, która  odnosi się do ludzkich uczuć i bliskości. Malarka w swojej sztuce często nawiązuje do emocji i potrzeby wzmacniania międzyludzkich relacji, co oznacza, że zauważa ich nieustanny deficyt. Artystka badawczym spojrzeniem przygląda się otaczającej ją rzeczywistości oraz różnym konfiguracjom ludzkich emocjonalnych połączeń. Prezentowane na wystawie obrazy przedstawiają fragmenty różnych motywów, które niczym jak różnobarwne odłamki szkiełek w kalejdoskopie, dopiero złożone w całość stanowią spójną opowieść o poczuciu samotności, również samotności kobiety - twórczyni. Malarka misternie scala wielowątkowe narracje i rozproszone wątki konstruując z nich szkatułkową opowieść. Wystawa jest podróżą w głąb naszych przeżyć i doznań, które rozgrywają się na granicy świata dostępnego i tego wyobrażonego. Artystce kumulującej w swoim malarstwie tak wiele różnych wątków, udaje się wykreować taki świat, który jest  niezwykle misterny i zmysłowy, pełen międzyludzkich uczuć i tęsknot. Prezentowany na wystawie obraz „Podążaj za białym królikiem ” (2024), staje się symbolicznym odniesieniem do króliczej nory z „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carolla, owa ontologiczna królicza nora to granica będąca przejściem pomiędzy światami, między tym realnym a tym mistycznym. Sztuka Agaty Nowosielskiej staje się odbiciem labiryntu splątanych  jej myśli, w którym eksploruje osobiste odniesienia do historii malarstwa w sposobach przedstawiania uczuć, cielesności i afektu. Artystka nie nakreśla jednoznacznie w nim traumatycznych ludzkich doświadczeń, raczej  pozostawia odbiorcy kwestię wyboru owego przekroczenia granicy w kierunku wyobrażonego świata, w którym odkryć może nieznane mu wcześniej horyzonty, objawiając podświadomie wyparte wątki z naszych marzeń w kierunku lapidarnych tkanych emocjami  czułych historii.

                                                                                                           Mariola Balińska

     

 

Czułe historie

 


Love's modern nature
„Love’s Modern Nature” / Patrícia J. Reis, Agata Nowosielska
Kuratorka: Anna Ciabach
15.01.2024 (pon.), 19:00
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9 Warszawa
Wystawa potrwa do: 16.02.2024
Wstęp wolny
Oprowadzanie kuratorskie tłumaczone na PJM (polski język migowy) w dniu wernisażu (15.01.2024) o godz. 18:00.
Oprowadzanie z audiodeskrypcja na żywo podczas finisażu (16.02.2024).
Najnowsza wystawa w Austriackim Forum Kultury to spotkanie prac dwóch artystek: pochodzącej z Portugalii, mieszkającej w Wiedniu Patricii J. Reis i gdańszczanki Agaty Nowosielskiej.
Tytułowa „współczesna natura miłości” to opowieść o aktualnych przemianach w sferze relacji, których rozumienie znacznie wykracza poza to co romantyczne i międzyludzkie. To raczej złożony ekosystem splątanych uczuć i lęków, nieustannie reagujący na przemiany, za którymi jako jednostka nie potrafimy do końca nadążyć.
Choć każda z artystek używa innego medium: u Nowosielskiej jest to malarstwo, u Reis cyfrowo zaprogramowane interaktywne obiekty, obie z wyjątkową intuicją i swego rodzaju zmysłowością opisują skomplikowanie współczesnego świata.
***
Ausstellung:
„Love’s Modern Nature” / Patrícia J. Reis, Agata Nowosielska
Kuratorin: Anna Ciabach
Die neueste Ausstellung im Österreichischen Kulturforum ist eine Begegnung zweier Künstlerinnen: Patricia J. Reis aus Portugal, die in Wien lebt, und Agata Nowosielska aus Danzig.
Der Titel „Love’s Modern Nature” (Die moderne Natur der Liebe) ist eine Erzählung über die aktuellen Veränderungen im Bereich der Beziehungen, deren Verständnis weit über das Romantische und Zwischenmenschliche hinausgeht. Vielmehr handelt es sich um ein komplexes Ökosystem verworrener Gefühle und Ängste, das ständig auf Veränderungen reagiert, mit denen wir als Individuen nicht vollständig Schritt halten können.
Auch wenn sich jede Künstlerin eines anderen Mediums bedient: Bei Nowosielska ist es die Malerei, bei Reis sind es digital programmierte interaktive Objekte, beide beschreiben die Komplexität der modernen Welt mit außergewöhnlicher Intuition und einer Art Sinnlichkeit.
Eine Kuratorenführung - übersetzt in PJM – Polnische Gebärdensprache - findet am 15.1.2024 um 18 Uhr statt.
Eine Kuratorenführung mit Live-Audiodeskription anlässlich der Finissage (16.02.2024).
***
Ehxhibition:
„Love’s Modern Nature” / Patrícia J. Reis, Agata Nowosielska
Curator: Anna Ciabach
The upcoming exhibition at the Austrian Cultural Forum will bring together the works of two artists: Patricia J. Reis from Portugal, who lives in Vienna, and Agata Nowosielska from Gdansk.
As the title suggests, "Love’s Modern Nature" will be a story about current changes in the sphere of relationships, the understanding of which goes far beyond the romantic and interpersonal. Rather, it is a complex ecosystem of tangled feelings and anxieties, constantly reacting to changes that we as individuals cannot fully keep up with.
Although each artist uses a different medium - painting for Nowosielska, digitally programmed interactive objects for Reis - they both describe the complexity of the modern world with an extraordinary intuition and a kind of sensuality.
Curatorial tour translated into PJM (Polish Sign Language) on the opening day (15 January 2024) at 18:00.
Guided tour with live audio description on the day of the Finissage (16 February 2024).

Sztuka dla Ciebie - ZIMOWE TARGI SZTUKI
2 - 3.12
ul. Wolska 44
sobota 2.12 - 12:00 - 21:00
niedziela 3.12 - 12:00 - 18:00
Zapraszamy na pierwszą edycję targów Sztuka dla Ciebie! Ponad 400 m2 przestrzeni na warszawskiej Woli, tuż obok Turnusu na Wolskiej, wypełni sztuka współczesna w wyjątkowych edycjach na każdą kieszeń. Wezmą w nich udział świetne warszawskie (i nie tylko…) galerie oraz kolektywy.
Na wydarzeniu będzie można znaleźć przekrój prac, w ramach którego zarówno wieloletni kolekcjonerzy sztuki jak i jej entuzjaści znajdą coś dla siebie.
Te zimowe targi to nie tylko okazja na przegląd sztuki, ale także niepowtarzalna okazja na spotkanie z artystami i kuratorami. W ramach wydarzenia pojawi się także Mondoj - niezależna wytwórnia muzyczna, która swoją selekcją umili spacer wśród prac, stoisko książkowe od Ziemnaki i oraz stół do ping ponga od duetu artystycznego Sętowski i Gawron przy którym, mamy nadzieję, odbędą się liczne rozgrywki.
Te i inne atrakcje do odkrycia będą już podczas nadchodzącego, pierwszego grudniowego weekendu. Wszystkie dodatkowe informacje na temat wystawców i harmonogramu targów opublikujemy niebawem w wydarzeniu.
Lista wystawców:
Galeria Le Guern
Galeria Esta
Monopol
Galeria Dawid Radziszewski
Turnus
Raster
lokal_30
Servvis
Galeria m²
Galeria HOS
Lila Heart
Jednostka
Kolektyw Bajkonur
Stroboskop
Pola Magnetyczne
BWA Warszawa
Inne Towarzystwo
Szaber
Galeria Ewa Opałka
Łęctwo
Wschód
Kwiaciarnia Grafiki
Instytut Fotografii Fort
Galeria Szara
Książki:
Ziemniaki i
Pamoja Press
Ping Pong i i nie tylko:
Sętowski Gawron
Muzyka:
Mondoj
*Turnus to projekt Kamili Falęckiej i Marceliny Gorczyńskiej. Jako galeria sztuki zadebiutował w tym roku w ramach Warsaw Gallery Weekend, zdobywając Nagrodę Specjalną w konkursie Fundacji ING za wystawę grupową zrealizowaną we współpracy z krakowską galerią Szaber.
Działający od czerwca Turnus na Wolskiej to kawiarnia na parterze oraz galeria sztuki na piętrze. Realizuje obszerny program wydarzeń, obfitujący w wernisaże i performensy.
Patronem medialnym wydarzenia jest portal Artinfo.pl

 

 

 

 


Wystawa zbiorowa Dziwny Ogród: linki do wydarzenia:
link do wydarzenia na FB:
SZUM
18–24 wrześniahttps://magazynszum.pl/18-24-wrzesnia-2/ 

e-flux Agenda
Strange Garden Inne Towarzystwohttps://www.e-flux.com/announcements/555398/strange-garden/

Bęc zmiana

 

Inne Towarzystwo zaprasza na

wystawę grupową DZIWNY OGRÓD

 

Adres: Puławska 43/7, Warszawa (pierwsza klatka od ul. Puławskiej, wejście od strony Parku Morskie Oko)Wernisaż: piątek, 22 września 2023, 17:00-21:00
Czas trwania wystawy: 23 września - 29 października, Finisaż: niedziela, 29 października 2023, 16:00-21:00
Godziny otwarcia: piątki, soboty i niedziele 16:00-19:00

Godziny otwarcia w czasie FRINGE Warszawa (28 września - 1 października): 12:00-19:00

IG https://www.instagram.com/innetowarzystwo/
FB https://fb.me/e/13kfgu5wh
WWW https://othersociety.cargo.site 


DZIWNY OGRÓD to zbiorowa opowieść złożona z prac artystów różnych generacji, którzy posługując się motywami kwiatowymi i roślinnymi poruszają trudne tematy osobiste i problemy dotyczące ich społeczności lub społeczeństwa. Wizualna atrakcyjność, kolor, roślinna forma służą więc jedynie pozyskaniu widza, uwiedzeniu go po to, aby za chwilę odnieść się do rzeczy trudnych i bolesnych, czasami traumatycznych, o których zwykle nie chcemy mówić.


Tytuł wystawy kuratorowanej przez Wojciecha Gilewicza pochodzi od kanonicznego obrazu Józefa Mehoffera "Dziwny ogród" z początku XX w., który przedstawia rodzinny spacer w idyllicznym momencie pełni lata, wśród kwiatów, owoców oraz bujnej zieleni. https://culture.pl/pl/dzielo/jozef-mehoffer-dziwny-ogrod Jak pisze jednak dr Izabela Kopania z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk (http://www.isztuka.edu.pl/i-sztuka/node/625): (…) W ostatnich latach badacze, przyglądając się jeszcze raz kompozycji obrazu i poszczególnym elementom świata przedstawionego, zwracają większą uwagę na motywy, które do arkadyjskiego ujęcia ogrodu wprowadzają elementy niepokoju: drapieżność ważki, uschnięte drzewo, skierowany w prawo wzrok niani, która zdaje się dostrzegać coś, czego nie widzą inni. Zauważono, że elementy te sugerują istnienie innego wymiaru, innej sfery, która może zagrażać arkadii. Konsekwentnie obraz odczytywano jako łączący dwie przestrzenie: przestrzeń słońca i szczęścia oraz nieodzownie towarzyszącą jej mroczną przestrzeń smutku i świadomości przemijania. (...)
"Dziwny ogród" zestawia różne postawy artystyczne.Obok prac przedwcześnie zmarłej Krystiany Robb-Narbutt, która w swojej twórczości porusza m.in. temat Zagłady, a jej gablotki prezentowane na wystawie to swojego rodzaju kapliczki codzienności (kwiatków w doniczkach, bazi, łakoci), znajduje się praca Piotra Korola działającego bezpośrednio z materią przedmiotów (np. klucza, krzesła). Poprzez ścieranie przedmiotów na proszek, niszczenie ich, uzyskuje pył, który po zmieszaniu z medium malarskim wykorzystuje do tworzenia abstrakcyjnych, monochromatycznych obrazów. Artysta specjalnie na wystawę przygotował serię niewielkich obrazów ze sproszkowanych fragmentów roślin. Praca Jagody Dobeckiej przedstawia zioła występujące w Polsce, które spotykamy podczas spaceru po łące czy w parku. Łączy te rośliny też to, że są to zioła poronne, a niektóre z nich były stosowane od wieków przez czarownice oraz zielarki. Nową pracę na wystawę wykonała również Anna Panek. To kurtynaz abstrakcyjnym wzorem, która zawieszona w oknie mieszkania na Puławskiej przesłoni piękny widok na Park Morskie Oko, miejsce wielu traumatycznych wydarzeń, szczególnie w czasie drugiej wojny światowej, wciąż żywych w zbiorowej pamięci miasta. Park ten jest tematem pracy tekstowej Agaty Becher. Do swojego performatywnego projektu poświęconemu kobiecemu przekwitaniu, Monika Mamzeta zaprosiła Roberta Kutę. Dagmara Barańska-Morzy zmaga się z generacyjnymi traumami, które często nieuświadomione, przenoszone są przez pokolenia w postaci przeczuć, sekretów i niedopowiedzeń. Z kolei znajdowane na śmietnikach poświąteczne choinki przykuły uwagę Małgorzaty Pawlak ze względu na podskórny dramatyzm, tego pospolitego widoku. Jest ich co roku tak wiele, tyle mówią o naszych zwyczajach i skłonnościach. Są symbolem tego, jak szybko to, co było w centrum uwagi, ląduje na śmietniku pamięci. Jej praca koresponduje z pracami Michała Slezkina, który w swojej praktyce twórczej kontempluje proces przemijania oraz Andrzeja Tobisa, dla którego cmentarze są dziwnymi ogrodami, miejscami cichymi, spokojnymi, pełnymi kwiatów, gdzie jednak większość z nich jest sztuczna, a pod ziemią leżą martwi ludzie. Cmentarz jest dla artysty anty-Edenem, nie tym mitycznym ogrodem, z którego podobno wyszliśmy, ale tym realnym ogrodem, do którego wszyscy niezawodnie trafimy.


W ramach wystawy swoje prace zaprezentują także Maks Cieślak, Kuba Falk, Wojciech Gilewicz, Agata Groszek, Hamed Jaberha, Bartosz Kokosiński, Julian Malinowski, Agata Nowosielska, Janusz Petrykowski, Krzysztof Piętka, Katarzyna Proniewska-Mazurek, Katarzyna Sobczuk, Małgorzata Widomska, Julia Woronowicz i Dorota Czekalska oraz Liliana Zeic (Piskorska). Mural według jednego ze swoich rysunków w przestrzeni wystawy wykona Grzegorz Bożek.

Integralnączęścią wystawy będzie wymiana roślin doniczkowych. Roślina jest trochę jak człowiek, nie każdą umiemy się dobrze opiekować, a czasami są też takie, które nie do końca lubimy, bo mają swoje upodobania, rosną krzywo, wyginają się do światła lub chowają (Anna Panek). Do Innego Towarzystwa na ul. Puławskiej przy Parku Morskie Oko będzie można przynieść rośliny, których już nie chcemy, bo są za duże lub za małe, rosną za wolno lub za szybko, źle nam się kojarzą, którymi z jakiegoś powodu nie możemy się już opiekować. W zamian będzie można wziąć roślinę, która nam się podoba i której damy nowy dom. To swoiste sanatorium dla roślin będzie stanowiło ciągle zmieniający się element wystawy.


Co ważne, wystawa zostanie otworzona w samym środku kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi, które zmienią na lepsze nasz kraj, lub nie. Piętnasty października pokaże jakiego kraju tak naprawdę chcą jego mieszkańcy, nie tylko dla siebie, ale też dla tych co po nich, Arkadii z obrazu Mehoffera czy anty-Edenu z fotografii Tobiasa, gdzie umacniane i celebrowane będą indywidualne i kolektywne traumy a także na bieżąco tworzone nowe. Okaże się to już wszystko wkrótce. Do zobaczenia!
Wystawa "Dziwny ogród" kuratorowana w Innym Towarzystwie przez Wojciecha Gilewicza jest częścią tegorocznej, drugiej już edycji FRINGE Warszawa (28 września - 1 października, 2023) – wydarzenia, które buduje platformę dla niezależnych i niekomercyjnych miejsc i inicjatyw funkcjonujących poza stołecznymi instytucjami sztuki współczesnej, jej establishmentem i komercyjnym obiegiem.https://fb.me/e/2OnKFQZXj

 

Artyści zaproszeni do udziału w wystawie:

Dagmara Barańska-Morzy
Agata Becher
Grzegorz Bożek
Maks Cieślak
Jagoda Dobecka
Kuba Falk
Wojciech Gilewicz
Agata Groszek
Hamed Jaberha
Bartosz Kokosiński
Piotr Korol
Julian Malinowski
Monika Mamzeta i Robert Kuta
Agata Nowosielska
Anna Panek
Małgorzata Pawlak
Janusz Petrykowski
Krzysztof Piętka
Katarzyna Proniewska-Mazurek
Krystiana Robb-Narbutt
Michał Slezkin
Katarzyna Sobczuk
Andrzej Tobis
Małgorzata Widomska
Julia Woronowicz i Dorota Czekalska
Liliana Zeic (Piskorska)


Inne Towarzystwo to cztery artystki i dwóch artystów: Wojciech Gilewicz, Agata Groszek, Bartosz Kokosiński, Monika Mamzeta, Katarzyna Sobczuk i Małgorzata Widomska. Kolektyw zawiązał się zaraz po pandemii koronawirusa, w dniu agresji Rosji na Ukrainę. To miało być spotkanie przy pączkach, ale zakręt dziejów, na który zostali wrzuceni tego dnia, sprawił, że artyści poczuli się, że ich szczera i poważna rozmowa o sztuce niesie za sobą potencjał przygody i obietnicę odkryć.
Pierwszym programem IT były wspólne wycieczki i rozmowy z twórczyniami i twórcami w ich pracowniach lub mieszkaniach nie tylko w Warszawie ale w całej Polsce. Relacje z nich na Instagramie wraz z rosnącą popularnością profilu kolektywu stały się rodzajem promocji i podziękowania artystkom i artystom za przyjęcie w ich pracowniach.
Od czerwca 2022 roku IT działa w lokalu przy ul. Puławskiej w Warszawie przy Parku Morskie Oko, w którym zorganizowano dotąd osiem wystaw.

IG https://www.instagram.com/innetowarzystwo/
FB https://www.facebook.com/profile.php?id=100087995804862
WWW https://othersociety.cargo.site

 

 


 Wystawa zbiorowa Masa Krytyczna - Oblatów 4, Katowice

 


Już w najbliższy weekend zapraszamy na pierwsze Art and the City. Warsaw - Siła (od)Środkowa!
Artystki i Artyści pokażą prace stworzone lub dobrane specjalnie do miejsca, którym jest wzniesiona w latach 1911-1912 kamienica przy ul. Środkowej 25 w Warszawie, w tym momencie opuszczana przez mieszkańców oraz wynajmujących lokale ze względu na jej rewitalizację.
Czas trwania: 
sobota, 29 lipca godz. 12-20
niedziela, 30 lipca godz. 12-19
W ramach wydarzenia:
- spotkania z Artystkami i Artystami:
oficjalnie dyżurują w sobotę w godz. 16-19
(kilkoro planuje być na miejscu przez cały czas trwania imprezy)
- oprowadzania po wystawie
w sobotę o godz. 17
w niedzielę - od razu po spacerze architektonicznym (około godz. 18)
- architektoniczny spacer po ul. Środkowej,
który specjalnie dla nas przygotował i poprowadzi Jarek - Spacerolog Praski
w niedzielę o godz. 17 - start i zakończenie spaceru przed kamienicą przy ul. Środkowej 25
(będzie trwał około godziny, po nim ostatnie oprowadzanie po wystawie)
 
Organizacja: 
Galeria M2 oraz Nanazenit
Gości nas Viola Głowacka, dla której impreza jest jednocześnie pożegnaniem z pracownią.
Udział biorą:
/na zaproszenie Galerii m²/
Viola Głowacka
Adrianna Konopka
Jarek Lustych
Agata Nowosielska
Klaudia Prabucka
Iwona Teodorczuk-Możdżyńska
/na zaproszenie Nanazenitu/
Marcin Dymek
Agata Groszek
Alisa Marchenko
Kuba Słomkowski
Julia Słonecka
Małgorzata Wielek
Grafiki: Anatol Grewiński

Aneta Szyłak o mojej wystawie Opera Bizarna na stronie Restart Mag:

Opera bizarna Agaty Nowosielskiej w Trafostacji Sztuki — RESTARTmag

 


CZUŁA REWOLUCJA - WYSTAWA 7.03.2023 / AUKCJA 15.03.2023
Aukcja sztuki współczesnej i towarzysząca jej wystawa dzieł ofiarowanych przez artystki i artystów to projekt Fundacji Razem Pamoja oraz Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych we współpracy z platformą Artinfo.pl. Celem ósmej już aukcji jest pozyskanie funduszy na współpracę i produkcję dzieł sztuki dla wybranych szkół w Polsce.
Doświadczenie edukacji szkolnej jest wspólne, chociaż wyobrażenia na jej temat są różne. Dzisiaj szczególnie wsłuchujemy się w aktualne problemy i potrzeby tzw. oświaty, a w dobie lokalnego i globalnego pandemonium idealistyczne koncepcje znajdują swój czas i spełnienie, m.in. dzięki aktywizmowi Fundacji i TZSP. Przyjmują on różne postaci wychodząc poza rutynowe praktyki, zapraszając do działań społecznych i pracy wyobraźni otwierającej na nowy świat doznań. Przedsięwzięcia te, odchodzące od normatywnych struktur, należy witać jako re-aranżacje codzienności oparte na trosce, relacjach i uważności oraz wytwarzaniu narracji czy opowieści wychodzących poza oficjalny dyskurs.
Kreowane na miarę XXI wieku idee są aktualne i niezbędne w dobie politycznych napięć, kryzysu w edukacji oraz dominacji mediów społecznościowych, nie zawsze korzystnych dla naszego rozwoju. To jedne z wielu możliwych rozwiązań i strategii naprawczych służących budowaniu relacji ze środowiskiem szkolnym, eksperymentowaniu z formami współpracy ze szkołą jako instytucją. Współpraca ta zawiązuje się poza galeriami i muzeami poprzez przeniesienie dzieł sztuki do infrastruktury szkolnej oraz bezpośredni kontakt z artystkami i artystami, co uzupełnia konwencjonalną edukację przepełnioną słowami, reprodukcjami, obrazami medialnymi. Mniej lub bardziej rewolucyjne działania artystyczne w szkołach nie pretendują do wielkich przemian systemu, lecz są propozycjami stosowania twórczych metod pracy aktywujących potencjały emocji, myślenia, patrzenia. Wybitna artystka Louise Bourgeois podkreślała znaczenie sztuki jako sposobu na uwidocznienie niewidocznego: „sztuka jest sposobem na poznanie siebie, pokazuje rzeczy, których inni boją się wyrazić, sztuka jest formą przywrócenia moich uczuć do siebie i do innych”. Komplementarna edukacja przez sztukę jest efektywna, bo może dotykać głębokich uczuć i pozostawiać trwałe ślady. To dzięki niej manifestują się mnogie sposoby myślenia, wrażliwości, sensualności.
W projekcie „Czuła rewolucja’ uwagę kierujemy na relację sztuka - artysta - szkoła. Robimy to, bo szkoła jest wspólną sprawą, potrzebuje uwagi, zaangażowania i działania, bo od edukacji zależy przyszłość młodych ludzi. Chodzi o tworzenie takich warunków i sytuacji, które umożliwią praktykowanie dzieciństwa i dorastania w zgodzie z własnym potencjałem, podążanie za swoim daimonionem. Jeśli sztuka współczesna odzwierciedla współczesną kulturę i społeczeństwo, a dzieła to dynamiczne połączenie materiałów, metod, koncepcji, emocji, tematów, to sztuka może stać się ważną przewodniczką i czułym przewodnikiem.
Planowane wydarzenia mają charakter dobroczynny i wpisują się w tradycje wizjonerskich pomysłów, których początki sięgają okresu powojennego (np. akcja School Prints w Wielkiej Brytanii, 1946 i 2017, czy sztuka dla „tysiąclatek” w Polsce w latach 50. i 60.). Wierzymy, że wprowadzanie sztuki współczesnej do społeczności szkół uruchamia kreatywność, ciekawość, pytania, zachęca do dialogu i debat na temat świata i kwestii, które wpływają na nasze życie. Artystki i artyści są nam w tych działaniach potrzebni jako wzorce twórczych postaw.
Narracja wystawy przedaukcyjnej będzie składać się z prac, które wydobywają różne aspekty współczesności. Wystawę zakończy licytacja dzieł. Dochód z licytacji zostanie przeznaczony na realizację artystycznych projektów w kolejnych szkołach.
kuratorka: Maria Brewińska
Artyści: Edna Baud, Zuzanna Bartoszek, Natalia Bażowska, Wojtek Bąkowski, Alicja Bielawska, Karolina Bielawska, Olaf Brzeski, Tomasz Ciecierski, Czekalska + Golec (Tatiana Czekalska i Leszek Golec), Monika Drożyńska, Lera Dubitskaya, Maurycy Gomulicki, Aneta Grzeszykowska & Jan Smaga, Aneta Grzeszykowska, Krzysztof Grzybacz, Kōji Kamoji, Angelika Markul, Gizela Mickiewicz, Martyna Miller, Magdalena Moskwa, Agata Nowosielska, Katarzyna Olma, Alicja Pakosz, Sławomir Pawszak, Cezary Poniatowski, Mariola Przyjemska, Jadwiga Sawicka, Irmina Staś, Łukasz Stokłosa, Małgorzata Szymanskiewicz, Aleksandra Waliszewska, Natalia Załuska, Anna Zaradny (udział w wystawie), Konrad Żukowski.

 

 

Czuła Rewolucja

 

 

 

 


 


 

 

 

XXI wiek, Europa. XXI century, Europe.

 


 

T0- a new era

18 February - 28 August 2022

 

Participating artists: Magdalena Cavallin, Ann Edholm, Harald Hjärne, Agata Ingarden,

Siri Kollandsrud, Jonas Lund, David Noro, Agata Nowosielska, Ales Pushkin, Simon Sjöström,

Merzedes Sturm-Lie, Amalia Vekri, Vadim Zakharov, Yun Choi and Anton Vidokle.

Curator- Martin Schibli

 

Opening program 18th February:

2 pm – 8 Pm Opening

4:30 Pm Artist talk

5:30 Pm Introduction from curator and official opening. Performance by Merzedes Sturm-Lie

 

Saturday 19th February: Artist talk with Agata Nowosielska, 2 PM

Sunday 20th February: Curatorial tour with Martin Schibli, 1 PM

 

For additional program during the exhibition, please visit www.dunkerskulturhus.se

 

 

 

About the exhibition:

Since the spring of 2020, the ordeal of the Coronavirus pandemic has shown us just how quickly the state of things can change. Now that the world can finally glimpse a light at the end of this long tunnel, it is not clear that we want to go back to where we were before the pandemic in every regard. Many people have changed their habits and their values in a way that may contribute to a changing view of the world.

For art, the pandemic may be a catalyst that leads us to the brink of a paradigm shift in the way we see art. It’s the dawn of a new era. We don’t yet know what that’s going to look like, but this exhibition is based on four currents that have been discernible in recent years and that may be coming together to create a paradigm shift in art.

 

The first is the return of the existential dimension. One of art’s distinguishing features, seen over a long period of time, is its ability to capture and consider contemporary events and worldviews based on existential questions. Art gives us perspective on how individuals can relate to and orient themselves within the surrounding world in a broad sense—just as science and philosophy do.

 

 

A related current is the universal idea of searching for what unites humanity with everything else in the universe. This can perhaps be understood as a reaction to the world’s reversion toward nationalism in recent years and to the increasing accommodation afforded to special interests.

 

The universal is often surmised from what we assume we share at present, perhaps as an expression of a visionary ideal. On the other hand, many artists have returned in recent years to more archaic motifs, such as Greek and Roman mythology or other recurring subjects from the history of art. This may be an expression of a desire to capture what has been shared by all of humanity through the ages. This interest in the archaic should not be seen as a reactionary hope to find progress by looking back into the past, but rather as a search for what unites us and is stable over time.

 

The fourth current is the reclaiming of art’s autonomy—allowing art to be art rather than a subordinate instrument for other agendas.


„Nirvana” Agaty Nowosielskiej w CSW Łaźnia — SZUM (magazynszum.pl)


Link do recenzji Jakuba Knery w Magazynie Szum:

Eskapizm w kurorcie. „Nirvana” Agaty Nowosielskiej w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia — SZUM (magazynszum.pl)

 


 

Wystawa indywidualna Nirvana
8.10.2021, Galeria  Stolarska/Krupowicz.

 

 


 

Sekrety - Sekrety to cykl, na który składa się kilkanaście instalacji artystycznych prezentowanych w przestrzeni miejskiej Gdańska. Wśród zaproszonych artystek i artystów znaleźli się: Jakub Danilewicz, Ada Dobrzelecka, Marta Frej, Zuzanna Gadomska, Przemysław Garczyński, Joanna Grochocka, Karolina Kardas, Lucyna Kolendo, Agata Królak, Jacek Niegoda, Agata Nowosielska, Anna Reinert, Grażyna Rigall, Agata Roguziak, Maja Siemińska i Szczepan Troka, Eugenia Tynna, Adam Witkowski, Julita Wójcik.
www.ikm.gda.pl/sekrety

Chwilo trwaj!
Fragment słynnego cytatu z "Fausta" Goethego stanowi tytuł dla pracy malarskiej o efemerycznym charakterze. Na obrazie widzimy bawiących się, dobrze czujących ze sobą ludzi, którzy tańczą, rozmawiają… Może podglądamy scenę z imprezy – domówki albo plenerowego sylwestra, może to jakiś spleen…
Malarstwo służy tu do pokazania ludzkiej bliskości, do ukazania ulotności istnienia, przekazania, że życie jest piękne i że – mimo trudnego czasu – czeka nas jeszcze dużo dobrego. Rozjaśniając nieco obecny mrok i wprowadzając element magii, obraz przynosi nadzieję na lepsze jutro.

 

 

 

 

 


 

Eksperyment Ekslibris - Gdańska Galeria Miejska

 

Eksperyment Ekslibris to projekt ,na który składała sie wystawa on-line i publikacja. Przedstawionych było 12 autorskich ekslibrisów. Organizator: Gdańska Galeria Miejska.

 

 

 

 

W swoim ekslibrisie Agata Nowosielska stosuje technikę kolażu, której fundamentalnymi cechami są wielowarstwowość, wieloznaczność, wielodyscyplinarność. Stąd też zawieszenie narracji tego ekslibrisu pomiędzy dwoma powieściami tworzącymi trzon trylogii gdańskiej: „Blaszanym bębenkiem” i „Psimi latami”. Sam Grass częstokroć wplatał te same wątki czy postacie w fabuły wielu swoich książek, przywołując je raz po raz na nowo. Kluczowym grassowskim protagonistą jest Oskar Matzerath, z którym autor w „Blaszanym bębenku” prowadził rodzaj gry narracyjnej, zmieniając perspektywę opowieści z „ja” na „on”, co pozwala postrzegać tego bohatera jako alter ego samego Grassa. Maria Janion widziała w Oskarze figurę nie-człowieka (Unmensch), anarchisty, Innego, a w końcu także i artysty, który jednocześnie tworzy i niszczy. Proces ten symbolizuje egzystencjonalny niepokój pokolenia, zagubienie, bezradność, a nawet wściekłość. Te emocje Nowosielska mapuje w swoim kolażu zestawiając skrawki historycznych widoków Gdańska i jego dzielnicy – Wrzeszcza, z której pochodził Grass. Dawny obraz miasta rozpada się bezpowrotnie na drobne cząsteczki jak w kalejdoskopie, nie sklejając się ponownie w całość. Towarzyszące architekturze historycznego Gdańska kikuty drzew wskazują na poczucie wykorzenienia, zwiędłe słoneczniki oznaczają przemijanie, spękane szkło to kruchość psich lat młodości i beztroski, pamięci, ideałów. Dynamika tego obrazu daleka jest jednak od rezygnacji czy apatii. Wręcz przeciwnie, ogromna energia płynąca z tego wizerunku każe ufać w cykl tworzenia z niszczenia i niszczenia dla tworzenia, według którego swojego dzieła dokonywał grassowski Oskar.
(Marta Wróblewska).



 

 


 

Gdańskie Biennale Sztuki 2020

udział w wystawie konkursowej.

 

Miejsce: GGM1, ul. Piwna 27/29; GGM2, ul. Powroźnicza 13/15; 4G, ul. Szeroka 37
Data: 11.12.2020-20.02.2021

Artyści/artystki: Beata Ewa Białecka, Paweł Błęcki, Katarzyna Bojko-Szymczewska, Alicja Buławka-Fankidejską, Łukasz Butowski, Zuzanna Dolega, Natalia Dopkoska, Krzysztof Gliszczyński, Marianna Grabska, Katarzyna Grządziela, Marcin Grzęda, Natalia Hirsz, Sylwia Jakubowska-Szycik, Jakub Janik, Kamil Kak, Bente Kluge, Kamil Kocurek, Wojciech Koniuszek, Tomasz Kopcewicz, Alicja Kubicka, Natalia Magalska, Piotr Szymon Mańczak, Olga Anna Markowska, Piotr Tadeusz Mosur, Krzysztof Nowicki, Agata Nowosielska, Anna Orbaczewska-Niedzielska, Patrycja Orzechowska, Mateusz Pęk, Patrycja Podkościelny, Czesław Podleśny, Agata Read, Magdalena Sadłowska, Dorota Spłocharska, Przemysław Trześniak, Piotr Wyrzykowski, Marcin Zawicki, Sylwia Zdzichowska, Tomek Zerek

Kuratorka: Grażyna Tomaszewska
Identyfikacja graficzna: Gosia Golińska

 

 

 

 

Downtown,2020, kolaż-technika mieszana na płótnie, 170cmx145cm.

Kiedy w 1965 roku Petula Clark śpiewała Downtown, piosenka ta rezonowała pozytywną energią.
Zatłoczone ulice wielkich miast, skąpane w kolorach, triumfie mody, zapachów perfum, blichtrze i luksusie, pełne kontrastów, zapachu spalin, hałasu, barwne, pełne świateł neonów.
Tytułowe Downtown zamienia się w krwawy konflikt, w nalot i śmierć, krew i broń chemiczną, tytułowy Downtown staje się bezbronny , barwy drogich ubrań są pokryte kurzem i krwią. Znamy taki obraz z 11 września 2001 roku. Świat stanął w miejscu, tragedia w centrum Nowego Jorku zmieniła świat. Downtown to rodzaj czerwonej lampki alarmującej świat wobec współczesnych wojen. Downtown to przestroga dla świata komercji, chciwości, konsumpcji, że gdzieś jest jakaś wojna, jakaś Srebrenica, jakiś Donbas, jakaś Czeczenia, Irak i Iran.
Kolaż Downtown epatuje przemocą, ale także kolorami ruchliwej ulicy- wszystko miesza się ze sobą tworząc obraz barbarzyństwa ubranego w jedwab, rzeźni otulonej w brylanty i zbytek, śmierci opatrzonej tysiąc razy.

 



Na Granicy widma- HaloKultura Gdynia 2020

 

Na Granicy Widma to wydarzenie, w którym głównym tematem będzie miejsce graniczne inspirowane zjawiskiem Widma
granica świata żywych i umarłych,
granica światła i mroku,
granica jawy i snu,
granica rzeczywistości i złudzenia...
Ze względu na późnojesienne wydanie i nastające po sobie wydarzenia dotyczące pandemii pierwotne założenie wystawy z wernisażem przekształciliśmy w projekt artystyczny, który zostanie zarejestrowany jako dokument fikcyjny na postawie oryginalnego scenariusza.
Film w swojej nowej formie zaprezentuje polskich i zagranicznych artystów oraz ich dzieła przygotowane na wystawę.
Udział biorą :
Fundacja Nadaktywni – Urszula Zalewska, Bożena Bergius, Anna Płoska, Natalia Tessmer, Wioletta Czuryńska – instalacje pt. „Wełno Widmo Wszędzie”
Agnieszka Wołodźko – instalacja pt. „Cud głębokiego lasu”
Bob Nosa Uwagboe – rysunki pt. „R.I.P.”, „Man against the wall” , „Man and his burden”, „The bleeding leg”
Joanna Borowiec – fotografia pt. „Iluzja” oraz projekcja filmowa „Schiza”
Agata Nowosielska – obraz olejny „Szkic do Szczurzycy Guntera Grassa”, kolaż „Duch miasta”
Serhed Waledkhani – film animowany pt. „Migration”
Justyna Olimpia Zając – film pt. „Na granicy światów”
Pink Park – muzyka i dźwięki
Grupa Théâtre O Christophe Fremaux – instalacja oraz performance pt. „Kręgi”
RGBlack Cyrk - Pokaz ogni
Kuratorki
Anna Julia Lewandowska
Agnieszka Wołodźko
Wydarzenie będzie rejestrowane na terenie Hali Targowej w Gdyni i jej podziemia pod koniec października 2020.
Premiera powstałego filmu – listopad/grudzień 2020 roku covidowego.
Projekt dofinansowany ze środków miasta Gdynia

 


 

Akcja outdoorowa - Stołeczna Zachęta 2020

 


Foto: Kacper Godlewski

 

W 2020 roku stołeczna Zachęta zaprosiła mnie do outdoorowej akcji polegającej na prezentacji wybranej pracy na nośniku miejskim w Warszawie.  Akcja skierowana została do artystów, których wystawy w sieci BWA zostały przeniesione na 2021 rok z powodu pandemii. Na słupie Warexpo na Krakowskim Przedmieściu prezentowany był  obraz Szkic do Blaszanego Bębenka Guentera Grassa. Był to motyw krzyczącego Oskara Matzeratha.

 


Foto: Kacper Godlewski